Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie naszej szkoły. Co roku ci najbardziej aktywni wybierani są do Samorządów Klas, a następnie do Rady Samorządu Uczniowskiego.

W roku szkolnym 2016/2017 spośród kandydatów wybrano następujący skład Rady Samorządu Uczniowskiego:

• PRZEWODNICZĄC Y – Małgorzata Tarasiewicz kl.3tmm
  • Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO –  Mateusz Anielak kl.3ti
  • SEKRETARZ – Tomasz Mirys kl. 3ti
  • Opiekun Samorządu – mgr Agnieszka Andrzejewska- Bujnowicz

Samorząd Uczniowski  – jest reprezentantem wszystkich uczniów. Jest organizacją, która ściśle współpracuje
z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym szkoły opracowując między innymi ważne dla życia szkoły i uczniów dokumenty.

Czym się zajmuje Samorząd Uczniowski?

• Samorząd szkolny reprezentuje całą społeczność uczniowską.
  • Samorząd odpowiedzialny jest za organizowanie imprez szkolnych
  • Samorząd współpracuje z Radą Pedagogiczną i Dyrektorem szkoły
  • Samorząd współpracuje również z Samorządami Klasowymi

Uprawnienia samorządu szkolnego
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, rozdział 4 – Społeczne organy w systemie oświaty, art. 55.

• W szkole i placówce działa samorząd uczniowski, zwany dalej „samorządem”.
  • Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły lub placówki.
  • Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
  • Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.
  • Samorząd może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
    • prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
    • prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
    • prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
    • prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej,
    • prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem,
    • prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.

Zadania samorządu

Przewodniczący:

• Zna cele i zadania samorządu
  • mobilizuje uczniów do wysiłku i pracy
  • prowadzi zebrania
  • rozdziela zadania
  • współpracuje z Dyrektorem i Opiekunami Samorządu

Zastępca:

• Jest doradcą i współpracownikiem przewodniczącego
  • pełni role przewodniczącego w czasie jego nieobecności
  • stoi na czele ważnych komisji
  • pomaga przewodniczącemu

Sekretarz:

• zawiadamia o zebraniach
  • gromadzi materiały i wnioski
  • opracowuje porządek zebrań
  • gromadzi wnioski do rozpatrzenia
  • zbiera pisemne wnioski uczniów

Cele Samorządu Szkolnego

1. Reprezentowanie ogółu uczniów
  2. Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw.
  3. Organizowanie imprez szkolnych.
  4. Współdziałanie z władzami szkoły ,mające na celu zapewnienie uczniom należytych warunków nauki.
  5. Przedstawianie nauczycielom i władzom szkoły opinii oraz potrzeb uczniowskich.
  6. Organizowanie wypoczynku i rozrywki(zawody sportowe, wycieczki, święta uczniowskie, zabawy uczniowskie, zabawy szkolne).
  7. Troska o sprzęt i mienie społeczne, organizowanie uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz szkoły, klasy i środowiska.
  8. Rozstrzyganie sporów między uczniami, zapobieganie konfliktom między uczniami i nauczycielami, a w przypadku pojawienia się takiego konfliktu zgłaszanie go przez opiekuna Samorządu dyrektorowi szkoły lub Radzie Pedagogicznej.
  9. Godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
  10. Współpraca z organizacjami istniejącymi na terenie szkoły.