System Oceniania Zachowania

I. OCENA Z ZACHOWANIA – KRYTERIA OGÓLNE

1. Ocena ta wyraża opinię Szkoły o:

• wywiązywaniu się przez ucznia z obowiązków szkolnych.

• godnym, kulturalnym zachowaniu się w Szkole i poza nią.

• dbałości o honor i tradycje Szkoły.

• postępowaniu zgodnym z dobrem społeczności szkolnej.

• dbałości o piękno mowy ojczystej.

• okazywaniu szacunku innym osobom.

• dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych kolegów.

2. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego /wrzesień, październik/ informuje o kryteriach oceny zachowania uczniów oraz rodziców / prawnych opiekunów poprzez:

• lekcje wychowawcze

• konsultacje

• spotkania z rodzicami

• stronę internetowa szkoły

3. Ocenę z zachowania ustala wychowawca klasy, biorąc pod uwagę:

• samoocenę ucznia, rozumianą jako prawo do wyrażania opinii o własnym zachowaniu;

• ocenę zespołu uczniowskiego, rozumianą jako opinię zespołu uczniów danej klasy, wyrażoną przez samorząd klasowy;

• ocenę zespołu nauczycielskiego, rozumianą jako opinię wychowawcy klasy z uwzględnieniem pozostałego zespołu nauczycielskiego i pracowników Szkoły

4. Nauczyciele są zobowiązani do systematycznego oceniania zachowania ucznia poprzez wpis w Uwagach o uczniu / dotyczy to zarówno pochwał jak i uwag o charakterze negatywnym/ w e-Dzienniku. Wpisy są podstawą oceniania ucznia.

II. KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE

1. Uczeń w dniu rozpoczęcia semestru otrzymuje ocenę dobrą.
Uczeń może utrzymać ją lub podwyższyć, jeżeli
w ciągu danego semestru wykaże się bardzo dobrym zachowaniem, ogólnie pojętą kulturą osobistą i zaangażowaniem w życie szkoły i klasy :

• 100% frekwencji

• brak godzin nieusprawiedliwionych

• brak spóźnień

• wysoka kultura osobista w kontaktach z nauczycielami, pracownikami szkoły, koleżankami, kolegami

• nienaganny strój, schludny wygląd na co dzień i odświętny na uroczystościach; wierzchnie ubranie zostawia w szatni; w okresie od 1 listopada do 30. marca zmienia obuwie

• udział w konkursach przedmiotowych, olimpiadach i zawodach sportowych / laureat, finalista poziomu szkolnego, międzyszkolnego, wojewódzkiego, krajowego

• pomoc kolegom w nauce

• aktywna praca w Szkolnym Samorządzie

• aktywna praca w samorządzie klasowym

• reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym

• przygotowywanie materiałów na szkolną stronę WWW

• przygotowywanie gazetek szkolnych

• uczestnictwo w działaniach promocyjnych Szkoły/ Drzwi Otwarte, Targi Edukacyjne itp./.

• uczestnictwo w akademiach i uroczystościach szkolnych

• opracowanie i wdrożenie projektu imprez szkolnych, np. konkursów

• uczestnictwo w wolontariacie/ imprezach charytatywnych (np. WOŚP)

• zajęcie finałowych miejsc w rozgrywkach sportowych szkolnych i aktywne reprezentowanie szkoły w sporcie poza szkołą

• inne formy aktywnego udziału w życiu Szkoły

• reprezentowanie szkoły w uroczystościach i imprezach pozaszkolnych

• udział w akcjach promujących zdrowie

Powyższe zachowanie podlega ocenie raz w semestrze

Uczeń może stracić ocenę dobrą, jeżeli:

• ma nieusprawiedliwione godziny lekcyjne

• spóźnia się na lekcje

• brak wymaganego statutem stroju, np. podczas uroczystości szkolnych

• opuszcza teren szkoły podczas przerw i zajęć szkolnych

• odłącza się do grupy podczas wycieczek szkolnych

• nieterminowo oddaje książki do biblioteki

• ma lekceważący stosunek do pracowników Szkoły, aroganckie zachowanie wobec nauczycieli i koleżanek/kolegów

• używa wulgarnego słownictwa

• oszukuje, okłamuje nauczyciela

• świadome łamanie obowiązujące w szkole przepisy i regulaminy

• ignoruje imprezy szkolne, klasowe i środowiskowe

• korzysta z telefonu komórkowego lub innego sprzętu elektronicznego podczas zajęć lekcyjnych

• umieszcza w Internecie zdjęcia bez wiedzy i zgody osób fotografowanych

• szykanuje, pisze nieprawdę w Internecie, np. na forach i portalach społecznościowych

• przeszkadza w prowadzeniu zajęć, np. rozmową, przepisywaniem zeszytów, jedzeniem na lekcji itp.

• niewłaściwie zachowuje się podczas uroczystości szkolnych

• niszczy sprzęt szkolny pali papierosy na terenie szkoły /dotyczy również e-papierosa/, na wycieczkach itp.

• zachowuje się niewłaściwie tak, że może być to zagrożeniem zdrowia lub życia własnego lub innych osób.

Powyższe zachowanie podlega ocenie raz w semestrze.

III. INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

1. Uczniowi przysługuje odwołanie w trybie zgodnym ze Statutem Szkoły i WSO, jedynie od procedury przyznawania oceny z zachowania.

2. W ostatnim tygodniu roku szkolnego nieobecności muszą być usprawiedliwione najpóźniej w przeddzień posiedzenia klasyfikacyjnego rady pedagogicznej.

3. Stosowane kary i nagrody określone są w Statucie Szkoły