KLAUZULA INFORMACYJNA

10. po zamknięciu okienka klauzula informacyjna znajduje się w górnej części strony.

Opieka zdrowotna nad uczniem

Gabinet profilaktyki zdrowotnej

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 kwietnia 2019r. o opiece zdrowotnej nad uczniami uprzejmie informujemy, iż rodzice/prawni opiekunowie lub pełnoletni uczniowie maja prawo wyrażenia sprzeciwu do realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej, sprawowanej przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania.

Sprzeciw (a nie zgoda) musi być złożony pisemnie do świadczeniodawcy: NZOZ „SZKOLMED” w gabinecie profilaktyki zdrowotnej - do rąk własnych  pielęgniarki.

W przypadku uczniów przewlekle chorych i niepełnosprawnych wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów przed objęciem ucznia opieką czyli na początku roku szkolnego. Zakres tej opieki to – sprawowanie opieki nad uczniem z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich wyłącznie na zlecenie lekarza i w porozumieniu z lekarzem POZ, na liście którego znajduje się uczeń, zabiegów i procedur medycznych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole. Na ten zakres opieki wymagana jest zgoda rodziców/prawnych opiekunów lub pełnoletnich uczniów.

Opieka zdrowotna nad uczniami ma na celu: ochronę zdrowia uczniów oraz kształtowanie u uczniów postaw prozdrowotnych oraz odpowiedzialności za własne zdrowie.

Zakres świadczeń profilaktycznych pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania:

1. Działania na rzecz zachowania zdrowia oraz zapobiegania powstawaniu lub rozwojowi chorób, w tym chorób zakaźnych.
  2. Wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i czynników ryzyka
  3. Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych odpowiednio do wieku/etapu edukacji – testy do wykrywania zaburzeń rozwoju fizycznego, układu ruchu, wzroku (ostrości, widzenie barw, zeza), zaburzeń słuchu, ciśnienia tętniczego, zaburzeń statyki ciała i wad wymowy.
  4. Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.
  5. Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym aktywności fizycznej i sportu oraz prawidłowego żywienia
  6. Udzielanie pierwszej pomocy.

Testy przesiewowe wykonywane w szkole:

Klasa 1: Testy do wykrywania zaburzeń:

1. Rozwoju fizycznego – pomiary: wysokości i masy ciała, w tym określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index-BMI)
  2. Układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa i nadmiernej kifozy piersiowej.
  3. Ostrości wzroku.
  4. Ciśnienia tętniczego krwi.

Ostatnia klasa: Testy do wykrywania zaburzeń:

2. Ostrości wzroku.
  3. Ciśnienia tętniczego krwi.

Rodzice/opiekunowie uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych/uczniowie pełnoletni przewlekle chorzy lub niepełnosprawni przyjmujący leki proszeni są o dostarczenie do pielęgniarki pisemnej informacji od lekarza POZ zawierające: imię i nazwisko ucznia, nr PESEL, informację o chorobie oraz lekach jakie należy podać oraz zgody na podanie leków, umieszczonych w informacji od lekarza POZ.

Opieka stomatologiczna

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019r. o opiece zdrowotnej nad uczniami zostało zawarte porozumienie na z zakresu leczenia stomatologicznego z Poradnią „Admed” Sp. z o.o. przy ul. Paderewskiego 11. W myśl tego porozumienia opieką stomatologiczną zostaną objęci niepełnoletni uczniowie Szkoły za zgodą rodziców/prawnych opiekunów oraz pełnoletni uczniowie, po wyrażeniu zgody.

Powyższe porozumienie obejmuje bezpłatne świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci    i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci     i młodzieży do ukończenia 19 roku życia – określone w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27.08.2014r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem świadczeń ortodoncji.

Harmonogram przyjęć lekarzy stomatologów w ramach porozumienia:

Świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci do 18 roku życia:

dr Beata Szydłowska-Walendowska         czwartek godz.18.00-20.00
                                                                    piątek   godz.11.30-13.00

Świadczenia profilaktyczne dla uczniów powyżej 18 roku życia:

dr Aleksandra Misztal                                czwartek godz.15.30-16.30
                                                                   piątek   godz.17.30-18.30

Na wizyty można się umawiać osobiście lub telefonicznie
od poniedziałku do piątku  w godz. 8.00-20.00 w przychodni "Adamed" Sp. z o.o.
 Łódź, ul. Paderewskiego 11, nr tel. 42 640-37-38.

Zakres usług
Zgoda, oświadczenie