Opieka zdrowotna nad uczniem
Gabinet profilaktyki zdrowotnej
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 kwietnia 2019r. o opiece zdrowotnej nad uczniami uprzejmie informujemy, iż rodzice/prawni opiekunowie lub pełnoletni uczniowie maja prawo wyrażenia sprzeciwu do realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej, sprawowanej przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania.
Sprzeciw (a nie zgoda) musi być złożony pisemnie do świadczeniodawcy: NZOZ „SZKOLMED” w gabinecie profilaktyki zdrowotnej - do rąk własnych pielęgniarki.
W przypadku uczniów przewlekle chorych i niepełnosprawnych wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów przed objęciem ucznia opieką czyli na początku roku szkolnego. Zakres tej opieki to – sprawowanie opieki nad uczniem z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich wyłącznie na zlecenie lekarza i w porozumieniu z lekarzem POZ, na liście którego znajduje się uczeń, zabiegów i procedur medycznych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole. Na ten zakres opieki wymagana jest zgoda rodziców/prawnych opiekunów lub pełnoletnich uczniów.
Opieka zdrowotna nad uczniami ma na celu: ochronę zdrowia uczniów oraz kształtowanie u uczniów postaw prozdrowotnych oraz odpowiedzialności za własne zdrowie.
Zakres świadczeń profilaktycznych pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania:
- Działania na rzecz zachowania zdrowia oraz zapobiegania powstawaniu lub rozwojowi chorób, w tym chorób zakaźnych.
- Wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i czynników ryzyka
- Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych odpowiednio do wieku/etapu edukacji – testy do wykrywania zaburzeń rozwoju fizycznego, układu ruchu, wzroku (ostrości, widzenie barw, zeza), zaburzeń słuchu, ciśnienia tętniczego, zaburzeń statyki ciała i wad wymowy.
- Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.
- Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym aktywności fizycznej i sportu oraz prawidłowego żywienia
- Udzielanie pierwszej pomocy.
Testy przesiewowe wykonywane w szkole:
Klasa 1: Testy do wykrywania zaburzeń:
- Rozwoju fizycznego – pomiary: wysokości i masy ciała, w tym określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index-BMI)
- Układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa i nadmiernej kifozy piersiowej.
- Ostrości wzroku.
- Ciśnienia tętniczego krwi.
Ostatnia klasa: Testy do wykrywania zaburzeń:
- Rozwoju fizycznego – pomiary: wysokości i masy ciała, w tym określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index-BMI)
- Ostrości wzroku.
- Ciśnienia tętniczego krwi.
Rodzice/opiekunowie uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych/uczniowie pełnoletni przewlekle chorzy lub niepełnosprawni przyjmujący leki proszeni są o dostarczenie do pielęgniarki pisemnej informacji od lekarza POZ zawierające: imię i nazwisko ucznia, nr PESEL, informację o chorobie oraz lekach jakie należy podać oraz zgody na podanie leków, umieszczonych w informacji od lekarza POZ.
Opieka stomatologiczna
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019r. o opiece zdrowotnej nad uczniami zostało zawarte porozumienie na z zakresu leczenia stomatologicznego z Poradnią „Admed” Sp. z o.o. przy ul. Paderewskiego 11. W myśl tego porozumienia opieką stomatologiczną zostaną objęci niepełnoletni uczniowie Szkoły za zgodą rodziców/prawnych opiekunów oraz pełnoletni uczniowie, po wyrażeniu zgody.
Powyższe porozumienie obejmuje bezpłatne świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia – określone w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27.08.2014r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem świadczeń ortodoncji.
Pliki do pobrania