Nauczyciel - SCH

SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI

Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000057717

w ramach programu ERASMUS+, SEKTOR: Edukacja szkolna, AKCJA 1 „MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA OSÓB”

na podstawie przyznanej Akredytacji nr 2020-1-PL01-KA120-SCH-095275

realizowanego przez Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych,

Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁAŃ W RAMACH PROJEKTU.

Projekt został przygotowany przez zespół projektowy z Zespołu Szkół -Techniczno Informatycznych w Łodzi przy współpracy z hiszpańskim partnerem firmą Universal Mobility

Numer projektu: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000057717

Czas realizacji projektu 01.06.2022 - 31.08.2023 r.

Dofinansowanie projektu z UE: 20 772,00 EUR.

Przedstawiciel Prawny Beneficjenta Projektu: Jarosław Pawlicki - Dyrektor Wydziału Edukacji w Departamencie Pracy, Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Organ prowadzący Beneficjenta Projektu: Urząd Miasta w Łodzi.

Uczestnikami projektu będzie 11 nauczycieli ZST-I w Łodzi.

CELEM PROJEKTU JEST:

1. Podniesienie umiejętności zawodowych nauczycieli ZSTI
  2. Zwiększenie kompetencji zawodowych nauczycieli uczestniczących w szkoleniach zagranicznych
  3. Podniesienie umiejętności językowych nauczycieli
  4. Podniesienie umiejętności informatycznych u nauczycieli
  5. Europejski wymiar organizacji
  6. Zwiększenie doświadczenia związanego z realizacją projektów z partnerami zagranicznymi

SZKOLENIA

Kluczowe umiejętności współczesnego nauczyciela

Opis tematyki szkolenia:

Moglibyśmy przytoczyć wiele teorii kształcenia, które wymieniłyby nam szereg czynników, jakie decydują o jakości i efektywności pracy szkół. Niewątpliwie najważniejszym z nich będzie nauczyciel. Wszyscy zgodzimy się co do tego, iż aby proces pedagogiczny był efektywny, potrzebny jest nie tylko nauczyciel, ale DOBRY nauczyciel. A zatem, co oznacza być dobrym nauczycielem? Każdy z nas na pewno wymieniłby co najmniej kilka cech i umiejętności jakie taka osoba powinna posiadać. Sądzimy, iż większość z nich dotyczyłaby dwóch obszarów. Pierwszy z nich to, to co nauczyciel posiadł i ma do rozdania, drugi- w jaki sposób to rozdaje, zwłaszcza jak oddziałuje na innych. Tutaj wchodzimy w obszar umiejętności nauczyciela, w szczególności w jaki sposób przekazuje on wiedzę. Podczas tego szkolenia zajmiemy się intensywnym przećwiczeniem i nabyciem umiejętności jakie powinien posiadać każdy, współczesny, dobry nauczyciel. Dzięki aktywnym metodom szkoleniowym zmierzy się on ze sobą i odkryje nowe pokłady swoich kompetencji zawodowych oraz zobaczy w jaki sposób może je wykorzystać w codziennej pracy.

Opis tematyki szkolenia

Kreatywność jest często używanym słowem, spotykamy je zarówno w ogłoszeniach rekrutacyjnych (np. „poszukiwany kreatywny kandydat”), blogach internetowych (np. „zabawy kreatywne dla 5-cio latków”, „jak kreatywnie prowadzić stronę internetową”), poradnikach rozwojowych, a także książkach czy kursach dla wszelkiego rodzaju edukatorów. Kreatywność kojarzy się ze świeżością, sukcesem, umiejętnością dopasowania się. Sytuacja pandemii postawiła nas w sytuacji gdy kreatywność powiedziała „SPRAWDZAM!” i po otrzęsieniu się z pierwszego szoku nastąpiła weryfikacja czy potrafimy użyć jej do radzenia sobie ze zmianą, do radzenia sobie z nową sytuacją. Jedną z dziedzin, która stanęła przed ogromnym wyzwaniem są Nauczyciele i każdego rodzaju edukatorzy, którzy stanęli przed trudnym zadaniem przerzucenia swojej pracy na pracę zdalną, często bez żadnego wsparcia merytorycznego jak i sprzętowego. Kreatywność jest niezbędna do radzenia sobie z taką sytuacją. Świat się zmienił. Wiele naszych czynności wygląda inaczej, w końcu mamy teraz tzw. nową normalność, jednak czy potrafimy faktycznie się w niej odnaleźć? Czy potrafimy szybko reagować na zmiany? Czy potrafimy tą zmianą zarządzać? Wydaje się, iż najlepiej widać to w systemie edukacji, w tym jak edukatorzy radzą sobie z obecną sytuacją. Ważne jest wypracowanie sobie nowego sposobu pracy, ale także to w jaki sposób poradzimy sobie z tą i innymi sytuacjami, które nas, jeszcze nie raz, zaskoczą. Kreatywność jest jedną z niezbędnych cech, dzięki którym możemy spać spokojnie, ponieważ mamy pewność, że będziemy w stanie uporać się z każdą napotkaną sytuacją. Może czasem potrwa to dłużej i będziemy musieli włożyć w to więcej wysiłku ale zwiększamy szansę na sukces. Kreatywność nie jest cechą wrodzoną, możemy się jej nauczyć, możemy zadbać o jej wzrost, a także możemy wyrobić sobie takie metody i nawyki, które pomogą nam być pomysłowym zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Dzięki temu nauczymy się szukać rozwiązań bez skupiania się na samej trudności danej sytuacji. Na to zapotrzebowanie odpowiada niniejsze szkolenie, które ma nauczyć kreatywności w reagowaniu na nowe sytuacje a także kreatywności w samym systemie nauczania i pracy z grupą.

TERMIN

• Kluczowe umiejętności współczesnego nauczyciela (Granada) - 6 osób- 26-30.06.2023
  • Kreatywność w systemie edukacji - Jak dostosować się do zmieniających się sytuacji? (Granada) – 5 osób - 26-30.06.2023

REKRUTACJA:  luty 2023