Podsumowanie projektu

PODSUMOWANIE PROJEKTU PRAKTYKA PONAD GRANICAMI

W dniu 29.11.2019  odbyła się uroczystość podsumowująca projekt PRAKTYKA PONAD GRANICAMI, przeprowadzony w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus +  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

W spotkaniu udział wzięli dyrekcja szkoły, przedstawiciele kadry pedagogicznej, pracownicy administracji, uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie oraz Pani Barbara Wrąbel - kierownik Ośrodka Edukacji Europejskiej i Regionalnej z  Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dominika Jastrzębowska – koordynator naszych uczniów w Walencji, przedstawicielka naszego partnera firmy Universal Mobility, która porzucając  zapewne wciąż jeszcze słoneczną Hiszpanię, specjalnie przyjechała do Łodzi na naszą wspólną uroczystość.

Podczas uroczystości uczniowie otrzymali komplet dokumentów uzyskanych w trakcie praktyk, min: certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają odbycie praktyk poza granicami kraju i są honorowane w państwach Unii Europejskiej.

Powspominaliśmy jeszcze raz niezapomniane dla nas, najpiękniejsze momenty spędzone w Walencji, m.in. dzięki filmowi przygotowanemu przez uczniów, który udokumentował pracę w hiszpańskich firmach oraz wspólne odkrywanie przyrodniczych i kulturowych uroków Hiszpanii. Miłym akcentem było także wykonanie piosenki w języku hiszpańskim i polskim przez naszych uczniów, co pozwoliło intensywniej przeżywać tamte chwile.

Dla naszej młodzieży, a także  kadry pedagogicznej, praktyki zawodowe w Hiszpanii były szczególnym wyzwaniem, ponieważ tego typu projekt realizowano po raz pierwszy w historii szkoły. Projekt trwał dwa lata, od 29.12.2017 roku do 29.12.2019 roku. Wzięło w nim udział  59 uczniów z branży informatycznej, mechanicznej i mechatronicznej oraz troje nauczycieli – opiekunów z naszej szkoły.

Uczniowie odbywali  praktyki w zakładach i firmach przepięknej Walencji, poznając praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii, jak również specyfikę hiszpańskiego rynku pracy oraz relacje zawodowe panujące w przedsiębiorstwach.  W trakcie wyjazdu wszyscy uczestnicy, zarówno uczniowie jak i opiekunowie, zdobyli cenne doświadczenia utrwalające jak i poszerzające ich  kompetencje zawodowe, językowe, kulturowe  i społeczne.

Pobyt w Hiszpanii umożliwi w przyszłości naszym uczniom nie tylko dobry start na krajowym rynku pracy, ale z pewnością dzięki nabytym kompetencjom będą oni w stanie sobie radzić w międzynarodowym środowisku, gdzie konkurencja wśród pracowników jest bardzo duża.

Całkowity koszt projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej wyniósł 636 776,32zł, ale korzyści, które odnieśli nasi uczniowie w sferze rozwoju zawodowego i duchowego są z pewnością niewymierne.