KLAUZULA INFORMACYJNA

10. po zamknięciu okienka klauzula informacyjna znajduje się w górnej części strony.

Kształcenie zawodowe

Wybrane aspekty organizacji procesu kształcenia zawodowego

Jako Zespół Nauczycieli Kształcenia Zawodowego prowadzimy szereg działań, mających na celu różnorodność i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej dla młodzieży. Uczniowie korzystają z możliwości doskonalenia umiejętności i rozwijania zainteresowań technicznych, uzyskują certyfikaty umiejętnościowe, uczestniczą w konkursach zawodowych.

Od wielu lat nasi nauczyciele uczestniczą w pracach nad tworzeniem oraz ewaluacją programów nauczania dla wszystkich nauczanych w szkole zawodów.

We wszystkich klasach technikum pracujemy wg autorskich programów modułowych, do których opracowaliśmy odpowiedni system oceniania. Zajęcia dydaktyczne w grupie liczącej do 16 osób otwierają nauczycielowi drogę do wykorzystywania metod stymulujących aktywność ucznia.

Kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych  będzie realizowane w systemie dualnym. Kształcenie specjalistyczne w zawodzie prowadzone będzie w zakładzie pracy zajmującym się przetwórstwem tworzyw sztucznych, wyposażonym w nowoczesne, zautomatyzowane obrabiarki sterowane numerycznie.

Kształcenie w pozostałych zawodach Branżowej Szkoły – I stopnia prowadzone jest wg przedmiotowych programów nauczania, dostosowanych przez naszych nauczycieli do realizacji w szkole.

Dla zwiększenia efektywności kształcenia i zbliżenia do rzeczywistych warunków pracy, elementy kształcenia praktycznego prowadzone są w warsztatach szkolnych, zakładach pracy oraz Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W zakładach pracy realizowane są także praktyki zawodowe właściwe dla nauczanego zawodu.

Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej objął szkołę patronatem naukowym - część zajęć jest realizowana w laboratoriach Politechniki Łódzkiej lub przez ich pracowników w naszej placówce.

We wszystkich klasach technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej, uczniowie wykonują rysunki techniczne komputerowo z użyciem programu AutoCAD.

Pracownie kształcenia zawodowego wyposażone są w nowoczesne pomoce dydaktyczne, multimedialny sprzęt audiowizualny, sprzęt pomocniczy. W miarę pozyskiwania środków m.in. dzięki udziałowi w projektach edukacyjnych oraz w dużej mierze wykorzystywaniu dotacji unijnych, wyposażenie pracowni jest ciągle uzupełniane.

Przygotowanie uczniów do egzaminów jest jednym z ważniejszych zadań priorytetowych naszego Zespołu. Praca ta wymaga ustawicznych działań wielu nauczycieli, nie tylko w okresie poprzedzającym egzamin na daną kwalifikację, ale w okresie całego toku nauki, poczynając od klas pierwszych. Uczeń musi umieć zdawać egzaminy, a my staramy się go tego nauczyć.