KLAUZULA INFORMACYJNA

10. po zamknięciu okienka klauzula informacyjna znajduje się w górnej części strony.

TOP_EDU realizacja

SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI W GRANADZIE

Projekt:  TOP_EDU  w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja szkolna

Numer projektu: 2020-1-PL01-KA101-079745

Czas realizacji projektu: 01.10.2020 - 30.09.2022 r.

Dofinansowanie projektu z UE: 182 929,56 PLN

Projekt TOP_EDU w ramach  programu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” był realizowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi  celem podniesienia kwalifikacji i zdobycia nowej wiedzy na kursach zagranicznych w całości finansowanych ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja szkolna. Dwa z trzech szkoleń metodycznych tj. Dynamiczne Nauczanie oraz Niekonwencjonalne metody nauczania przewidzianych do realizacji podczas projektu miały miejsce w Hiszpanii (Granada) w terminie od 15 do 20 sierpnia 2021 r.

„Dynamiczne nauczanie”

Kurs Dynamiczne nauczanie dotyczył codziennej pracy nauczyciela, który spotyka się z wieloma różnorodnymi osobowościami i sytuacjami w procesie pedagogicznym.  Tematyka kursu skupiała się na uczestniczeniu i zarządzaniu procesem grupowym. Dlatego szkolenie ukierunkowane było na rozwijanie umiejętności pobudzenia ciekawości i kreatywności, motywowania i przyciągania uwagi młodych ludzi. Podczas szkolenia nauczycielom przybliżono tematykę typologii osobowości, procesu grupowego, a motywem przewodnim było dynamiczne nauczanie. Dokonano prezentacji aktywizujących metod pracy i ich skuteczności.

Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia pozwoliły nauczycielom uatrakcyjnić własny warsztat pracy poprzez wykorzystanie nowych metod i technik przy planowaniu zajęć dla uczniów oraz przy opracowywaniu scenariuszy lekcji, a przede wszystkim poprzez zwiększenie dynamiki prowadzonych zajęć. Poznane metody nauczania, zagadnienia z zakresu charakterystyki uczniów umożliwiły nauczycielom uwzględnienie psychologii grupy w procesie edukacyjnym, co oznacza konieczność indywidualizacji zadań, odpowiedniego doboru metod pracy zgodnie z predyspozycjami grupy. Podczas pracy z uczniami nauczyciele zwracają szczególną uwagę na kształcenie cech takich jak asertywność i

aktywność. Dzięki szkoleniu każdy uczestnik udoskonalił swój warsztat pracy o własne metody dopasowane do swojego zakresu i stylu nauczania. Szkolenie sprawiło, iż zajęcia stały się ciekawsze nie tylko dla uczniów ale również dla nauczycieli.

„Niekonwencjonalne metody nauczania”

Kurs Niekonwencjonalne metody nauczania dotyczył procesu edukacyjnego podczas którego uczą się nie tylko uczniowie ale także nauczyciele.  W codziennej pracy nauczyciel spotyka się z uczniami o często bardzo różnych cechach osobowości i z odmiennym temperamentem. Dlatego też bardzo ważna jest umiejętność pobudzenia ciekawości i kreatywności, przyciągania uwagi młodych ludzi i motywowania ich do wykonywania zadań. Podczas szkolenia zaprezentowano metody, które można stosować w zależności od potrzeb, ponadto w czasie zajęć warsztatowych wypracowano własne metody niekonwencjonalne, skuteczne w przyciąganiu uwagi uczniów i jednocześnie podnoszące poziom procesu edukacyjnego.

Materiały opracowane podczas szkolenia oraz zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły na wdrożenie konkretnych, niekonwencjonalnych metod i ćwiczeń w pracy z uczniami, odpowiednio dopasowanych do zakresu i stylu nauczania poszczególnych nauczycieli. Proces edukacyjny został usprawniony a zajęcia stały się ciekawsze dla uczniów, ale także samych nauczycieli, co zachęca i motywuje uczniów do aktywnego uczestniczenia w zajęciach a także pobudza ich ekspresję twórczą.

Podczas realizacji projektu nauczyciele uczestniczyli również w programie kulturowym, którego celem było zapoznanie z historią, architekturą i tradycjami Hiszpanii. Nauczyciele odwiedzili miejsca ważne dla regionu Granady, takie jak Katedra (Catedral de Santa Maria de la Encarnacion), kaplicę Królewską (Capilla Real), Albazin, Alhambra, Sacramonte- romską dzielnicę Grenady i jednocześnie centrum kultury flamenco, cuevas – czyli jaskinie, w których od stuleci mieszka ludność romska. Miłośnicy górskich wycieczek wybrali się na wycieczkę przełomem rzeki Monachill w Parku Narodowym Gór Sierra Nevada. Nie obyło się również bez wyprawy na plażę i kąpiel w ciepłym morzu na plaży w Salobrenie i Frigiliana.