Informacja Administratora

SPZ realizacja

PRAKTYKI ZAWODOWE

Projekt „Słoneczne praktyki zawodowe” o nr 2020-1-PL01-KA102-079187

w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+

sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

Projekt „Słoneczne praktyki zawodowe” skierowany był do uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi, aby sprostać potrzebom nowoczesnego kształcenia zawodowego, którego celem jest efektywne przygotowanie uczniów do życia i wykonywania pracy zawodowej, a także aktywnego funkcjonowania na rynku pracy. Do udziału w projekcie aplikowali uczniowie kształcący się w klasach o profilu technik informatyk, technik mechatronik oraz technik mechanik.

Głównym celem projektu było zwiększenie umiejętności zawodowych uczniów, ich kompetencji społecznych oraz zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Ponadto, uczestnicy mogli zweryfikować oraz wzmocnić swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym jak również poszerzyć wiedzę na temat historii, kultury i tradycji Hiszpanii. Projekt „Słoneczne praktyki zawodowe” realizowany był w Walencji w terminie od 13 września do 8 października 2021 roku, wzięło w nim udział 24 uczniów Szkoły.

Technik informatyk – praktyki zawodowe uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk koncentrowały się na pracy nad aplikacją mobilną dla firmy Universal Mobility SL, która w przyszłości będzie wykorzystywana przez młodych ludzi uczestniczących w projekcie Erasmus+. Uczniowie ZST-I zaprojektowali szatę graficzną aplikacji z wykorzystaniem programu Adobe Photoshop i pakietu Adobe Creative Cloud, pracowali nad przygotowaniem prototypu aplikacji i jej programowaniem, co wiązało się z nauką języka programowania Dart oraz poznaniem aplikacji takich jak Git, Flutter i Android Studio. Ponadto, uczniowie podnieśli swoje umiejętności w zarządzaniu systemami operacyjnymi Windows i OSmac oraz serwisowaniu tych urządzeń w pełnym zakresie wykonując powierzone im zadania w firmie Electronicum specjalizującej się w tego typu działalności.

Technik mechatronik – praktykanci branży mechatronicznej odbyli staż w renomowanych firmach takich jak Nissan, Berbegal czy Talleres Torcas. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności zawodowe zajmując się obróbką detali na maszynie CNC, obsługą tokarek i frezarek lub wykonywaniem pomiarów parametrów urządzeń i systemów mechatronicznych oraz diagnozą ich działania. Wykonywali również różnorodne prace na stanowiskach produkcyjnych takich jak wiercenie, gwintowanie, lutowanie. Uczniowie zostali zapoznani z organizacją pracy w Berbegal – firmie wiodącej w sektorze części mosiężnych i metalowych w całym kraju. Zostali oprowadzeni po zakładzie pracy, gdzie mogli obserwować wszystkie etapy produkcji.

Technik mechanik -  uczniowie klasy o profilu mechanicznym kształcili swoje umiejętności w warsztacie samochodowym Villena Motor Team wykonując prace serwisowe aut w bardzo szerokim zakresie. Stażyści zajmowali się diagnostyką komputerową samochodów, wymianą płynów eksploatacyjnych i elementów takich jak amortyzatory czy drążki kierownicze. Zajmowali się również demontażem karoserii i wnętrza auta oraz wykonywali prace blacharskie.

Praktyki zawodowe w Walencji zakończyły się oficjalnym spotkaniem z udziałem przedstawicieli firmy Universal Mobility SL, partnera zagranicznego Szkoły. Uczniowie ZST-I w Łodzi zostali bardzo wysoko ocenieni przez hiszpańskich trenerów, otrzymali certyfikaty i dokumenty Europass Mobility potwierdzające uczestnictwo w projekcie oraz zdobyte doświadczenie, co z pewnością zwiększy ich szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy w przyszłości.

Podczas realizacji projektu „Słoneczne praktyki zawodowe” uczniowie uczestniczyli w programie kulturowym, którego celem było zapoznanie z historią, architekturą i tradycjami Hiszpanii oraz przełamanie barier językowych. Uczniowie zwiedzili wyjątkowe miejsca w Walencji – liczne zabytki, między innymi kościoły, katedrę łączącą trzy style architektoniczne, plac ratuszowy, średniowieczne bramy miejskie z bliźniaczymi wieżami obronnymi, arenę walk byków Plaza de Toros de Valencia, siedzibę Trybunału Wodnego i zabytkowy targ oraz dzielnicę El Carmen. Uczestniczyli w wycieczkach do Fuentes de Algar, Calpe, Alicante oraz jaskini Canelobre. Spędzali czas wolny w ogrodach Turia między innymi biorąc udział w wycieczkach rowerowych i treningach sportowych oraz w Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasteczko Sztuki i Nauki) gdzie wybrali się do Oceanarium oraz Muzeum Nauki, ciekawą przygodą była również wizyta w miejskim zoo - Bioparc Valencia. Uczniowie zwiedzili Museu Faller oraz Museo Nacional de Ceramica – Gonzalez Marti (Muzeum Ceramiki). Uczestnicy praktyk brali udział w grach miejskich i systematycznie uczyli się języka hiszpańskiego na lekcjach organizowanych przez partnera, podczas których rozwijali swoje umiejętności językowe ale również poznawali zwyczaje Hiszpanii, jej kuchnię i codzienne życie mieszkańców.