Uczeń realizacja
PRAKTYKI ZAWODOWE
Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057691
Staż został zrealizowany w ramach programu Erasmus+,
sektor: kształcenie i szkolenia zawodowe,
akcja 1: „Mobilność Edukacyjna Osób”
na podstawie przyznanej akredytacji nr 2020-1-pl01-ka120-vet-095274
Projekt skierowany był do uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi, aby sprostać potrzebom nowoczesnego kształcenia zawodowego, którego celem jest efektywne przygotowanie uczniów do życia i wykonywania pracy zawodowej, a także aktywnego funkcjonowania na rynku pracy. Do udziału w projekcie aplikowali uczniowie kształcący się w klasach o profilu technik informatyk i technik mechatronik.
Głównym celem projektu było zwiększenie umiejętności zawodowych uczniów, ich kompetencji społecznych oraz zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Ponadto, uczestnicy mogli zweryfikować oraz wzmocnić swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym jak również poszerzyć wiedzę na temat historii, kultury i tradycji Hiszpanii. Mobilność realizowana była w Maladze w terminie od 11 września 6 do października 2023 roku. Wzięło w niej udział 20 uczniów naszej szkoły.
Technik informatyk – praktyki zawodowe uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk odbywały się w dwóch firmach i w jako takich miały bardzo odmienny charakter. Niezależnie jednak od miejsca nasi uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w swoim przyszłym zawodzie, w kraju o bardzo odmiennej od naszej kulturze. Grupa jeżdżąca do firmy BASEEK zajmowała się programowaniem układów pozwalających na zaprojektowanie i uruchomienie Inteligentnego Domu. Przez kilka dni uczniowie uczyli się programować płytki Arduino Uno wykorzystując różnego rodzaju czujniki (wilgotności, natężenia światła, temperatury, ruchu itp.) w różnych celach związanych z komfortem życia codziennego. Gotowe rozwiązania łączyli z funkcjami zdalnego sterowania wykorzystującego sieci rozległe. Drugą część praktyk spędzili na pracy z aplikacjami typu CAD, w których projektowali różnego rodzaju obiekty 3D. Następnie wybrane projekty przygotowywali i przesyłali do drukarek 3D lub frezarek CNC. W ten sposób tworzyli fizyczne elementy niezbędne do zakończenia stawianych przed nimi wyzwań. Druga grupa informatyków odbywała w tym czasie praktyki w firmie ASOCIACIÓN AL SERVICIO DE LA INVESTIGACIÓN Y LA TECHNOLOGÍA. Jest to placówka zajmująca się w bardzo obszernym zakresie działalnością charytatywną związaną z nowymi technologiami. Nasi uczniowie nabierali tam praktycznych umiejętności związanych z serwisem (w szerokim tego słowa znaczeniu) różnego rodzaju sprzętu komputerowego. Zajmowali się komputerami, drukarkami, ploterami, tabletami, telefonami komórkowymi, smartfonami czy ekranami multimedialnymi. Całość sprzętu była przez nich czyszczona, składana, zaopatrywana w systemy operacyjne (Windows, Linux, Android i inne) oraz inne oprogramowanie i przygotowywana do przekazania potrzebującym osobom oraz organizacjom.
Technik mechatronik – praktykanci branży mechatronicznej odbyli staż w renomowanych firmach takich jak ST CONTROL, ARANA TRANSFORMADOS METALURGICOS oraz Ramos Elevación S.L. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności zawodowe zajmując się obróbką detali na maszynie CNC łącznie z ich programowaniem, obsługą tokarek i frezarek lub wykonywaniem pomiarów urządzeń i ich parametrów, systemów mechatronicznych, pneumatycznych, mechanicznych oraz diagnozą ich działania. Serwisowali obrabiarki CNC. Wykonywali również różnorodne prace na stanowiskach produkcyjnych takich jak wiercenie, gwintowanie, lutowanie. Uczniowie zostali zapoznani z organizacją pracy w zakładach, w których odbywali praktyki poznając tym samym specyfikę pracy na wybranych stanowiskach w firmach europejskich związanych z profilem zawodowym zgodnym z kierunkiem kształcenia. Zostali oprowadzeni po zakładach pracy, gdzie mogli obserwować wszystkie etapy produkcji.
Praktyki zawodowe w Maladze zakończyły się oficjalnym spotkaniem z udziałem przedstawicieli firmy Universal Mobility SL, partnera zagranicznego Szkoły. Uczniowie ZST-I w Łodzi zostali bardzo wysoko ocenieni przez hiszpańskich trenerów, otrzymali certyfikaty i dokumenty potwierdzające uczestnictwo w projekcie oraz zdobyte doświadczenie, co z pewnością zwiększy ich szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy w przyszłości.
Podczas realizacji programu „Erasmus+, sektor: kształcenie i szkolenia zawodowe, akcja 1 „Mobilność Edukacyjna Osób”” uczniowie uczestniczyli w programie kulturowym, którego celem było zapoznanie z historią, architekturą i tradycjami Hiszpanii oraz przełamanie barier językowych.
Oferta kulturowa dla praktykantów odbywających staż w Maladze była bardzo atrakcyjna. Uczniowie zwiedzili plac katedralny z katedrą La Encarnacion, zamki Alcazaba i Gibralfaro, ruiny teatru rzymskiego, główny rynek Malagi, Mercado Central de Atarazanas, Plac Konstytucji, Plac de la Merced z ławeczką Pabla Picasso. Poznali miejską sztukę uliczną - murale i graffiti. Uczniowie odwiedzili Muzeum Malagi, Muzeum Mody i Motoryzacji, Muzeum Pabla Picassa, Centrum Pompidou. Uczniowie spędzali swój czas wolny bardzo aktywnie, poświęcając go na treningi sportowe lub długie wycieczki piesze między innymi na górę San Anton, która dominuje malowniczo nad Malagą.
Uczestnicy praktyk brali udział w grach miejskich i systematycznie uczyli się języka hiszpańskiego na lekcjach organizowanych przez partnera, podczas których rozwijali swoje umiejętności językowe ale również poznawali zwyczaje Hiszpanii, jej kuchnię i codzienne życie mieszkańców.
13.10.2023 r. miało miejsce oficjalne i uroczyste podsumowanie projektu połączone z rozdaniem uczestnikom certyfikatów, zaświadczeń i innych dokumentów potwierdzających ich udział w mobilności oraz poczęstunkiem, którego głównym bohaterem był wspaniały tort.
Sam wyjazd to jednak nie wszystko. Po powrocie uczestnicy w dniu 19.10.2023 r. podzielili się ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami wrażeniami, spostrzeżeniami i ogólnymi odczuciami z wyjazdu.